Polski Związek Towarzystw Wioślarskich w PKSN

20 grudnia 2018

Polski Związek Towarzystw Wioślarskich dołącza do grona członków Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

PZTW został utworzony 8 grudnia 1919 roku. Zajmuje się promocją wioślarstwa, szkoleniem sędziów
i trenerów wioślarskich, organizacją udziału reprezentacji Polski w regatach międzynarodowych, pomocą w zakresie wioślarskiego szkolenia osób niepełnosprawnych czy wioślarstwa grupy Masters. Od 1924 roku PZTW jest zrzeszony w Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej.

Wioślarstwo jest sportem polegającym na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie, przy użyciu siły mięśni wioślarza, używającego wioseł jako dźwigni prostej. Wioślarz siedzi plecami do zasadniczego kierunku ruchu łodzi. Łodzie poruszane są przy pomocy wioseł opartych w obrotowych dulkach znajdujących się na odsadniach przymocowanych do burt łodzi. Sternik w osadach ze sternikiem, w przeciwieństwie do wioślarzy, zwrócony jest twarzą w kierunku płynięcia łodzi, leżąc w części dziobowej lub siedząc z tyłu.Obecnie regaty wioślarskie rozgrywane są na spełniających określone normy akwenach wodnych, na wytyczonych bojami torach o długości 2 km. Tory dla poszczególnych łodzi są proste i mają szerokość 12.5 do 15.0 m. W jednym biegu wioślarskim udział bierze 6 osad.

Dyscypliną nieolimpijską jest natomiast ergometr wioślarski. Urządzenie, które na codzień służy do utrzymania formy podczas sezonu zimowego, w którym wioślarze nie mogą trenować na wodzie. Ergometr wprawia w ruch większość partii mięśni, głównie brzucha, nóg, rąk i barków. Doskonale odwzorowuje czynności wykonywane na wodzie. Wyposażony jest w monitor pokazujący m.in. generowaną przez zawodnika moc i inne dane, co - wobec skalibrowania urządzeń - umożliwia porównanie wyników osiągniętych przez poszczególnych zawodników i organizowanie zawodów.

Podczas ubiegłorocznych Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – The World Games 2017, nasza Reprezentantka - Anna Wierzbowska wywalczyła srebrny medal w rywalizacji na 500 metrów w wioślarstwie halowym.

Members