Związek Piłki Ręcznej w Polsce w PKSN
16 stycznia 2019
Związek Piłki Ręcznej w Polsce został nowym członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. ZPRP jest reprezentantem polskiej piłki ręcznej kobiet i mężczyzn w jej halowej i plażowej odmianie, we wszystkich kategoriach wiekowych, w kraju i za granicą.
W 2018 roku wraz z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowaliśmy jubileusz 100-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich. Od 1946 roku ZPRP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), a od 1991 roku Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, w obu przypadkach jako jeden z założycieli tych organizacji.
ZPRP odpowiada za organizację współzawodnictwa sportowego w piłce ręcznej oraz organizację i prowadzenie współzawodnictwa sportowego o Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w piłce ręcznej, powoływanie kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych w piłce ręcznej oraz przygotowywanie ich do udziału w imprezach rangi międzynarodowej, reprezentowanie piłki ręcznej w kraju i zagranicą, popularyzowanie i działanie na rzecz rozwoju wszelkich form piłki ręcznej.
W strukturach Związku Piłki Ręcznej w Polsce działa Komisja ds. piłki ręcznej plażowej, odpowiedzialna za w kwestie organizacyjne, szkoleniowe, promocyjne, marketingowe i komunikacyjne tej niezwykle efektownej dyscypliny sportu.
Zapraszamy na oficjalną stronę internetową www.recznaplazowa.pl, gdzie znaleźć można wszelkie aktualności dotyczące rozgrywek kadr narodowych i drużyn klubowych oraz informacje odnośnie przepisów, historii i edukacji w ramach piłki ręcznej plażowej.
Pierwszy turniej piłki ręcznej plażowej na świecie rozegrany został we wrześniu 1992 roku we Włoszech. W czerwcu 1997 roku na plaży przy sopockim Grand Hotelu odbył się jeden z pierwszych oficjalnych turniejów piłki ręcznej plażowej w Polsce.
Na przestrzeni dwóch dekad nastąpił dynamiczny rozwój „beach handballu”, dyscyplina systematycznie zyskiwała coraz większą popularność w Polsce, Europie i na świecie.
W 2001 roku International World Games Association (IWGA) dopuściła do swojego programu piłkę ręczną plażową, która uznana została za sport wyczynowy i znalazła się programie Światowych Igrzysk Sportowych (The World Games) w 2001 roku w Akita (Japonia).
Komitet Wykonawczy IWGA, podczas swojego spotkania w Lozannie w czerwcu 2010 roku oficjalnie ogłosił piłkę ręczną plażową jednym ze sportów włączonych do programu Światowych Igrzysk Sportowych, podkreślając sukces plażówki w odniesieniu do wysokiej jakości rywalizacji oraz dużego zainteresowania ze strony publiczności i mediów.
Największy sukces Biało-Czerwonych w plażowej odmianie piłki ręcznej to bez wątpienia wicemistrzostwo Europy wywalczone w 2017 roku w Chorwacji przez reprezentację Polski kobiet. Rok później sukces starszych koleżanek powtórzyła reprezentacja Polski juniorów, która w Czarnogórze wywalczyła srebrne medale mistrzostw Europy. W 2017 roku zarówno żeńska jak i męska reprezentacja Polski rywalizowały w turnieju piłki ręcznej plażowej ramach The World Games Wrocław. Również polskie kluby odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej, wielokrotnie walcząc o czołowe lokaty w najważniejszych turniejach.
W ostatnich latach plażowa odmiana piłki ręcznej rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie również pod względem organizacyjnym. W 2018 roku nasz kraj był gospodarzem finałów European Beach Handball Tour (EBT), a więc klubowych Mistrzostw Europy.
W 2019 roku Polska będzie gospodarzem juniorskich i seniorskich Mistrzostw Europy kobiet i mężczyzn, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w Starych Jabłonkach.
Zapraszamy na oficjalną stronę internetową turnieju www.beachhandballeuro2019.com.
Pozostałe wiadomości
-
Spotkanie założycielskie Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich
30 stycznia 2018
-
Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich oficjalnie zarejestrowany
30 stycznia 2018
-
Członkowie Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich
30 stycznia 2018